نقشه برداری کاداستر-حدنگاری املاک و محدوده‌ها-نقشه برداری ثبتی در تهران

نقشه برداری کاداستر – حدنگاری املاک و محدوده‌ها (کاداستر) در واقع نوعی از نقشه‌برداری ثبتی است.

که با توجه به ارزش حقوقی‌ای که با ثبت مالکیت، کاربری، حدود دقیق و… در نقشه ایجاد می‌کند.

کاداستر چیست؟

کاداستر برگرفته از کلمه یونانی Katastichon به معنای لیست و دفترچه است. در واقع سیستمی بوده است که برای ثبت استان‌های مختلف جهت اخذ مالیات از آن استفاده می‌شده است. و در اصطلاح به دسته‌ای از نقشه‌های ثبتی اطلاق می‌شود که ارزش حقوقی دارند. و امکان تعیین ارزش، موقعیت و مالکیت یک محدوده یا ملک را برای مراجع قضایی یا اشخاص حقوقی فراهم می‌کنند.

نقشه برداری کاداستر-حدنگاری املاک و محدوده‌ها-نقشه برداری ثبتی در تهران

براساس قانون جامع حدنگار کشور، کاداستر اطلاعات و مشخصه‌های مرتبط با قطعه زمین مانند اندازه، مشخصات ثبتی، کاربری و… است که به نقشه‌ها اضافه می‌شود. از طرفی عملیات کاداستر (حدنگاری). شامل تهیه نقشه با استفاده از انواع ابزار موجود مثل ماهواره‌ها، هواپیما، عکس‌ها و تصاویر زمینی، عملیات تبدیلات رقومی، ویرایش و تطبیق نقشه. با وضعیت واقعی و افزودن اطلاعات ثبتی و مالکیت حقوقی و توصیفی و کنترل نهایی و در صورت لزوم بروزرسانی است.

مزایای بهره‌گیری از نقشه‌برداری کاداستر را میتوان به چهار عامل مهم در زمینه حل مشکلات و دعاوی حقوقی مختلفی. که در زمینه اراضی و املاک در کشور وجود دارد، مرتبط نمود.

1-تمام زمین‌ها و املاک مربوط به یک شخص دسته‌بندی شده و این از نظر مالیاتی به معنای عدالت مالیاتی است. چراکه نظام مالیاتی اراضی نظم می‌یابد.

2-از آنجایی که مراجع قضایی می‌توانند از اطلاعات موجود در نقشه‌های کاداستر استفاده کنند، نظام کاداستر باعث حل و فصل دقیق دعاوی ملکی خواهد شد.

3-چون اطلاعات دقیق در مورد اراضی و املاک وجود دارد و ثبت می‌شود. دعاوی ملکی کاهش چشم‌گیری خواهد داشت.

4-نقشه‌های کاداست، مالکیت‌ها و قلمروی هر ملک زمینی را به دقت ثبت می‌کنند. بنابراین می‌توان با استفاده این نوع از نقشه‌برداری تا حد زیادی از کلاه‌برداری جلوگیری کرد. این مورد بعنوان مهم‌ترین کاربرد کاداستر به حساب می‌آید. چراکه حقوق افراد در این روش حفظ خواهد شد.

اهداف

در ماده 156 قانون ثبت اسناد و املاک، نقشه کاداستر به مجموعه عملیات فنی، مهندسی، ممیزی، ثبتی و حقوقی. در مورد املاکی اطلاق شده که جریان ثبتی آن خاتمه یافته باشد. چه در دفتر املاک ثبت شده باشد و چه ثبت نشده باشد. به جهت آنکه محدوده و موقعیت املاک مشخص شده و ارتباط جغرافیایی آنها با یکدیگر نشان داده شود. و به منظور تثبیت مالکیت و تسهیل در حل و فصل دعاوی ملکی و ثبت املاک و سایر موارد مربوط به املاک اجراء گردد.

نقشه‌برداری کاداستر برای کمک به تثبیت مالکیت، امکان مدیریت و برنامه‌ریزی بهتر منابع و اراضی. کاهش دعاوی حقوقی بر سر مالکیت و حدود ملک، مدیریت بحران و نهایتاً ساده‌سازی امکان بروزرسانی اطلاعات و کاربری‌ها ایجاد شد. و امروزه به دلیل ایجاد یک بانک اطلاعات غنی از اطلاعات مالکیت. می‌تواند در حوزه‌های مالی مثل مالیات و عوارض املاک و مستغلات نیز سودمند باشد.

به طور کلی، نقشه برداری کاداستر نوعی از نقشه‌برداری ثبتی است که توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور. و توسط کارشناسان نقشه‌برداری ثبتی و یا کارشناسان نقشه‌بردار برون سپار با برداشت دقیق حدود ملک. با ایجاد یک بانک اطلاعاتی از اطلاعات یکپارچه حقیقی و حقوقی اراضی در بستر کاداستر انجام می‌شود.

آموزش نقشه‌برداری کاداستر

در جریان تهیه نقشه برداری کاداستر، عملیات نقشه‌برداری انجام می‌شود. نقشه‌برداری کاداستر با استفاده از همان ابزاری که در تمام حوزه‌های نقشه‌برداری مانند نقشه‌برداری توپوگرافی یا مسطحاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، انجام می‌شود. و اساساً تولید نقشه در ایران حوزه نیز شبیه به تولید نقشه در سایر حوزه‌های نقشه‌برداری است. با این تفاوت که در نقشه‌برداری کاداستر، اطلاعات دقیق املاک شامل مالکیت، حدود و کاربری املاک نیز ثبت می‌شود.

از آنجایی که این سیستم‌ها بر مبنای نقشه تغذیه می‌شوند. با استفاده از همه روش‌هایی که در نقشه‌برداری برای تولید نقشه مورد استفاده است. (استفاده از عکس‌های هوایی، فضایی و یا نقشه‌برداری زمینی) می‌تواند نقشه‌برداری کاداستر انجام داد.

از آنجا که بروزرسانی و ایجاد سندهای تک برگ و کاداستر درحال حاضر بسیار گسترده است. و تولید این تعداد سند از ظرفیت‌های ادارات ثبت و اسناد و املاک استان‌ها خارج است به منظور تسریع در ارائه خدمات. و تعیین موقعیت دقیق مکانی املاک و تهیه نقشه‌های عرصه و اراضی از ظرفیت بخش خصوصی (به مانند گروه کارمَپ). کارشناسان و نیروهای متخصص نقشه‌برداری استفاده می‌شود. که به آنها برون‌سپاری گفته می‌شود.

وظایف نقشه‌بردار برون‌سپار

به افرادی که بعنوان کارشناس در ادارات ثبت فعالیت نمی‌کنند و فقط برای کمک به تسریع تولید نقشه‌های ثبتی و کاداستر. با این اداره همکاری می‌کنند، برون‌سپاری می‌نامند. این افراد به تهیه نقشه‌های UTM و نقشه‌برداری و پیاده‌سازی املاک و معابر در چارچوب تولید سند تک برگ زیر نظر اداره ثبت مشغولند. و نقاط برداشتی گوشه‌های زمین توسط آنها در سامانه کادستر کشور اعتبار سنجی شده و برای تولید نقشه‌های کاداستر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در فرایند برون‌سپاری سازمان ثبت و املاک کشور با استفاده از گیرنده GNSS، موقعیت نقاط موجود در ملک توسط گیرنده نقشه‌بردار برون‌سپار. جهت فرایند اعتبار سنجی از طریق اکانت SSBR به سامانه شمیم یا شمیم پلاس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ارسال می‌شود. پس از برداشت تمام گوشه‌های ملک، نقشه‌بردار نقاط برداشتی را در سامانه تام بارگذاری کرده. و در صورت تأیید صحت نقاط برداشتی، اعتبار سنجی نقطه تکمیل می‌شود.

کاداستر در ایران معمولاً در بستر سیستم تصویر UTM انجام می‌شود. از آنجا که UTM یک سیستم تصویر جهانی است. که بر اساس آن، موقعیت مکانی هر ملک با مختصات دقیق و منحصر به فرد تعیین می‌شود. و چون درسیستم UTM به هر بخش از کره زمین یک زون منحصر به فرد اختصاص دهی می‌شود. می‌توان این سیستم را برای نقاط موجود در کل زمین در نظر گرفت. به همین جهت سیستم UTM بهترین انتخاب برای تولید نقشه در فرایند نقشه برداری کاداستر به حساب می‌آید.

نقشه برداری کاداستر-حدنگاری املاک و محدوده‌ها-نقشه برداری ثبتی در تهران